Sök allaBarn och ungdomarDjurForskning FritidFunktionshinderHälsovårdIdrottInternationellt biståndKulturMiljö och hållbar utvecklingMänskliga rättigheterPåverkans- och lobbyarbeteReligiöst arbeteSocialt arbeteUtbildningVolontärarbeteÖvrigt
Barn och ungdomar:
Sök allaBarn på institutionBarnbyarBarncancerBarnhemBarnkonventionenFadderbarnForskningFritidFunktionshindradeFörskolorFöräldralösa barnGrundskolorGymnasiumHIV/AIDSHälsovårdIdrottInternationellt biståndKatastrof- och humanitärt biståndKulturLångsiktigt utvecklingssamarbeteMiljö och hållbar utvecklingMissbrukMobbningMänskliga rättigheterPåverkans- och lobbyarbeteSkolbyggnationerSocialt arbeteTraffickingUtbildningVåld/övergrepp mot barnYrkesutbildningar
Djur:
Sök allaAvelDjurs rättigheterDäggdjurForskningFåglarKulturMiljö och hållbar utvecklingPåverkans- och lobbyarbeteRovdjurUtbildningUtrotningshotade djur
Forskning :
Sök allaAstma och allergiBarn och ungdomarBarncancerBarnmedicinBröstcancerCancerDiabetesDjurFunktionshinderHIV/AIDSHjärnanHjärt- och lungsjukdomarHudcancerHälsovårdHörsel ImmunsjukdomarInfektionerLeukemiMedicinMiljö och hållbar utvecklingNeurologiSchizofreniTumörerAlzheimers
Fritid:
Sök allaBarn och ungdomarFunktionshinderGemenskaperIdrottKonst och kulturLägerMatlagningMotionScoutverksamhetSocialt arbeteUtflykter
Funktionshinder:
Sök allaBarn och ungdomarBlindaDövaDövblindaForskningFritidHälsovårdHörselskadadeInvandrareKontaktpersonerKulturLedarhundLedsagningLästjänstPunktskriftPåverkans- och lobbyarbeteRehabiliteringReumatismSocialt arbeteSynskadadeNeurologisktTeckenspråkTolkutbildningarTrafikskadorUtbildning
Hälsovård:
Sök allaAstma och allergiBarn och ungdomarBarncancerCancerDiabetesEpilepsiFunktionshindradeForskningHIV/AIDSHjärt- och lungsjukdomarMedicinMissbrukNeurologiPåverkans- och lobbyarbeteRehabiliteringSocialt arbeteUtbildningÄldreAlzheimers
Idrott:
Sök allaBarn och ungdomarFritidFunktionshinder
Internationellt bistånd:
Sök allaBarn och ungdomarBarn på institutionBarnbyarBarnhemDemokratiseringDiskrimineringEkonomisk, social och lokal utvecklingFadderbarnFamiljerådgivningFattigdomForskningFlyktingarFunktionshindradeFörskolorFöräldralösa barnGatubarnGrundskolorGymnasiumHIV/ AIDSHungerHälsovårdInfektionssjukdomarJordbrukJämställdhetKatastrof- och humanitärt biståndKrigsskadadeKulturLångsiktigt utvecklingssamarbeteMalariaMikrolånMiljö och hållbar utvecklingMissbrukMänskliga rättigheterPåverkans- och lobbyarbeteSkolbyggnationerSocialt arbeteTandvårdTraffickingTrädplanteringTuberkulosUtbildningVaccinationVåld/övergrepp mot barnYrkesutbildningar
Kultur:
Sök allaBarn och ungdomarDjurFritidFunktionshinderKulturarvKulturella rättigheterSocialt arbete
Miljö och hållbar utveckling:
Sök allaBarn och ungdomarBilismBiologisk mångfaldDjurEkologisktEkosystemFiskeForskningHav och kustHållbar utvecklingJordbrukKemikalierKlimatKoldioxidKommunikationerLivsmedelMarina miljöerNaturvårdPåverkans- och lobbyarbeteRegnskogSkogarTrädplanteringUtbildningVåtmarker och sötvattenVäxter
Mänskliga rättigheter:
Sök allaBarn och ungdomarKulturella rättigheterPåverkans- och lobbyarbeteRättsstöd
Påverkans- och lobbyarbete:
Sök allaBarn och ungdomarDemokratiseringDjurForskning FredsbevarandeFunktionshinderGenderHälsovårdKulturMiljö och hållbar utvecklingMissbrukMänskliga rättigheterSocialt arbeteTraffickingUtbildning
Religiöst arbete:
Sök allaBarn och ungdomarDiakoniFritidFunktionshinderHälsovårdIdrottKristenKulturMissionMänskliga rättigheterPåverkans- och lobbyarbeteSocialt arbeteUtbildning
Socialt arbete:
Sök allaArbete och sysselsättningBarn och ungdomarBoendeEkonomiska bidragFolkhögskolorFritidFunktionshindradeGemenskaperGymnasiumHemlöshetHIV/AIDS HälsovårdInvandrareKontaktpersonerKriminalvårdKulturMissbruk Påverkans- och lobbyarbeteRehabiliteringSecondhandUtbildningÄldre
Utbildning:
Sök allaBarn och ungdomarDatautbildningDjurFolkhögskolorFunktionshindradeFörskolorGrundskolorGymnasiumHälsovårdHögskolorMiljö och hållbar utvecklingMänskliga rättigheterPåverkans- och lobbyarbeteSocialt arbeteYrkesutbildningar
Volontärarbete:
Sök allaBarn och ungdomarDjurForskning FritidFunktionshinderHälsovårdIdrottInternationellt biståndKulturMiljö och hållbar utvecklingMänskliga rättigheterPåverkans- och lobbyarbeteReligiöst arbeteSocialt arbeteUtbildningÖvrigt
Barn och ungdomar, Forskning , Hälsovård, Internationellt bistånd, Påverkans- och lobbyarbete, Socialt arbete, Volontärarbete
27 763 tsek
3
IOGT-NTO-rörelsens övergripande mål är att ingen ska fara illa av alkohol eller andra droger - varken i Sverige eller någon annanstans i världen. En av rörelsens viktigaste uppgifter är att kämpa för barn och ungas rätt till en trygg och drogfri uppväxt.
Barn och ungdomar, Forskning , Hälsovård, Utbildning, Volontärarbete
365 056 tsek
3
Barncancerfonden arbetar för att bekämpa barncancer och se till att drabbade barn, ungdomar och deras familjer får den vård och det stöd de behöver. För att uppnå detta ger de bidrag till svensk forskning och ser till att drabbade barn, ungdomar och deras familjer får den vård och det stöd de behöver. Sedan starten 1982 har Barncancerfonden bidraget med närmare två miljarder kronor till barncancerforskningen.
Forskning , Barn och ungdomar, Hälsovård, Påverkans- och lobbyarbete
812 511 tsek
3
Cancerfonden arbetar för att besegra cancer. För att nå dit finansierar organisationen svensk forskning inom området och arbetar med påverkansarbete, kunskapsspridning samt insamlingsverksamhet.
Barn och ungdomar, Forskning , Hälsovård, Volontärarbete
9 175 tsek
2
Cancerhjälpens huvudsyfte är att förbättra levnadsvillkoren för Sveriges cancerdrabbade. Detta sker i nära samarbete med de drabbades läkare och kuratorer. Alla som drabbas av cancer kan ansöka om hjälp, oavsett om du är medlem i organisationen eller ej.
Hjärt-Lungfonden bildades 1904 i kampen mot tuberkulos (tbc). I dag är fondens mål att besegra både hjärt- och lungsjukdomarna. Hjärt-Lungfonden samlar in och fördelar pengar till forskning samt informerar om hjärt-lungsjukdom.
Barn och ungdomar, Forskning , Hälsovård, Utbildning
28 995 tsek
3
Stiftelsen Svenska Diabetesförbundets Forskningsfond (kort: Diabetesfonden) arbetar för att eliminera orsakerna till diabetes och konsekvenserna av sjukdomen. Organisationen finansierar svensk forskning kring diabetes, sprider information och utbildar.
Barn och ungdomar, Forskning , Hälsovård, Socialt arbete
7 020 tsek
2
Ronald McDonald Barnfond är en fristående ideell organisation som arbetar för att underlätta livet för svårt sjuka barn och deras familjer genom att finansiera Ronald McDonald hus där hela familjen kan bo under en sjukhusvistelse.
Hjärnfonden är en insamlingsstiftelse som arbetar för att ingen ska behöva lida av sjukdomar, skador eller funktionsnedsättningar i hjärnan. De gör detta genom att finansiera svensk hjärnforskning samt sprida information till allmänheten.
Djur, Forskning , Påverkans- och lobbyarbete, Utbildning
47 988 tsek
3
Nordens Ark är en privat ideell stiftelse som arbetar för att ge utrotningshotade djur en framtid. Nordens Ark bedriver avel, uppfödning, forskning och utbildning samt arbetar med att sprida kunskap om biologisk mångfald.
Barn och ungdomar, Forskning , Funktionshinder, Internationellt bistånd, Påverkans- och lobbyarbete, Utbildning
20 416 tsek
3
Sveriges Dövad Riksförbund är ett partipolitiskt och religiöst obundet förbund med uppgift att tillvarata dövas sociala, ekonomiska, språkliga och kulturella intressen. SDR arbetar för rätten och möjligheten att använda svenskt teckenspråk. Det svenska teckenspråket är av central betydelse i för dövas liv och avgörande för delaktighet på lika villkor i det svenska samhället.
Djurets Rätt arbetar för att avskaffa djurförtrycket. De arbetar speciellt med fokusområdena djurförsök, djur i livsmedelsindustrin, djur i pälsindustrin och djurvänlig konsument. Bedriver även lobbying på nationell och EU-nivå för att få till stånd ett bättre djurskydd.
Sjöräddningssällskapet är en ideell förening som ska hålla intresset för sjösäkerhet och sjöräddning högt, ta fram effektiva åtgärder för sjöräddning samt utföra sjöräddningsuppdrag.
Afrika, Asien, Sverige, Europa, Oceanien, Sydamerika
Internationellt bistånd, Barn och ungdomar, Forskning , Funktionshinder
204 398 tsek
3
Stiftelsen Radiohjälpen har till uppgift att samordna SVT:s, Sveriges Radios och Utbildningsradions insamlingsverksamhet för humanitära ändamål samt att upplysa om hjälpbehov.
Forskning , Djur, Påverkans- och lobbyarbete, Utbildning
6 185 tsek
2
Forska Utan Djurförsök är en forskningsstiftelse som arbetar för att djurförsök ska ersättas med vetenskapligt likvärdiga eller bättre djurfria metoder. Arbetet bedrivs dels genom att stödja forskning, och dels genom politisk påverkan, utbildning och information till allmänheten.
Insamlingsstiftelsen Alzheimerfonden arbetar för att bota och förebygga demenssjukdomar. För att uppnå detta ger de bidrag till svensk forskning inom området samt stödjer (i väntan på en bot) olika initiativ som syftar att hjälpa drabbade och anhöriga. Insamlingsstiftelsen Alzheimerfonden stiftades år 1988. Syftet sedan dess är att genom insamling av pengar ge stöd till svensk forskning inom demensområdet. Enskilda givare och organisationer har genom Alzheimerfonden möjlighet att stödja medicinsk forskning, undervisning och information om Alzheimers sjukdom och andra demenssjukdomar samt utveckling av vård och metoder för behandling.
BRO är en ideell organisation som stödjer forskning om bröstcancer och arbetar med vård och rehabilitering för bröstcancerbehandlade samt stöd åt deras anhöriga.
Barn och ungdomar, Forskning , Hälsovård, Påverkans- och lobbyarbete, Socialt arbete
11 482 tsek
2
Hjärtebarnsförbundet arbetar med att förbättra situationen för familjer som har barn födda med hjärtfel eller som mist sitt hjärtebarn. De erbjuder stöd, sprider information, bedriver påverkansarbete och förvaltar Hjärtebarnsfonden (som bl.a. stödjer forskning).
Lilla barnets fond stödjer forskning och utveckling rörande det nyfödda barnet. Detta sker primärt genom att samla in medel för forskning men även genom informations- och opinionsarbete.
AMREF arbetar för bättre livsvillkor för personer i Östra Afrika. Detta genom att förbättra och utveckla sjukvården i området, förebygga smittspridning, behandla redan drabbade samt underlätta för människor att själva ta sig ut fattigdomen. Afrikas Flygande Läkarservice, som är ursprunget till organisationen AMREF (African Medical and Research Foundation), grundades 1957 på initiativ av den brittiske kirurgen Michael Wood. Han var förtvivlad över glesbygdbefolkningens bristfälliga tillgång till medicin och läkarvård.
För närvarande driver AMREF drygt hundra projekt, spridda i Kenya, Tanzania, Uganda, Etiopien, Sydsudan och via två regionala kontor även i Syd- och Väst-Afrika. Dessutom verkar AMREF genom samarbete och konsultation i mer än 30 länder i Afrika och samarbetar även med andra ideella organisationer. AMREF:s verksamhet syftar till att genom att utveckla sjukvården i de berörda länderna hjälpa människorna där till en bättre hälsa, vilket i sin tur underlättar för dem att kunna arbeta och på så sätt ta sig ur fattigdomen.
Forskning , Barn och ungdomar, Hälsovård, Påverkans- och lobbyarbete
17 298 tsek
3
Barndiabetesfonden är en forskningsstiftelse som ger bidrag till svensk barndiabetesforskning. Organisationen sprider även kunskap om och samlar in pengar till detta ändamål genom olika aktiviteter. Barndiabetesfonden och dess riksförening och lokalföreningar är komplement till andra forskningsfonder och patientorganisationer. De sprider kunskap om sjukdomen och samlar in pengar till forskningen kring barndiabetes, bland annat genom att delta i olika arrangemang. Lokalföreningarna anordnar också aktiviteter för barnen och träffar för föräldrarna i den egna regionen.
Cancerföreningen i Stockholm (1910) och Stiftelsen Konung Gustaf V:s Jubileumsfond (1928), ingår i Radiumhemmets Forskningsfonder. Fonderna stödjer över 150 forskare med ett eller flera pågående forskningsprojekt inom cancerområdet.
Forskning , Hälsovård, Påverkans- och lobbyarbete, Socialt arbete
5 502 tsek
2
Hjärnskadeförbundet Hjärnkraft arbetar för att underlätta rehabiliteringen för personer som drabbas av hjärnskador samt erbjuda de närstående stöd och information. De gör detta bl.a. genom att stödja svensk hjärnforskning.
Jubileumsklinikens Cancerfond arbetar för att aktivt stödja och långsiktigt förbättra cancerforskningen vid Jubileumskliniken vid Sahlgrenska Universitetssjukhuset genom att samla in pengar till denna.
Forskning , Hälsovård, Påverkans- och lobbyarbete, Socialt arbete
19 702 tsek
3
Prostatacancerförbundet är en riksorganisation med regionala och lokala patientföreningar som verkar för ökad kunskap om prostatacancer och bedriver stödverksamhet för drabbade och närstående.
Forskning , Hälsovård, Påverkans- och lobbyarbete, Socialt arbete
19 624 tsek
3
Riksförbundet är en ideell organisation bestående av strokeföreningar i Sverige som har till uppgift att öka kunskapen om stroke, stödja forskning och utbildningsinsatser samt åstadkomma bättre levnadsvillkor för de som drabbats av stroke samt anhöriga. STROKE-Riksförbundet samlar in pengar via STROKE-fonden.
Hälsovård, Forskning , Påverkans- och lobbyarbete, Socialt arbete
11 084 tsek
2
Demensförbundet arbetar i Sverige för att förbättra förhållandena för demenssjuka och deras anhöriga. Organisationen genomför olika aktiviteter som t.ex. anhöriggrupper, föreläsningar, närvaro på mässor och annan kunskapsspridning om demens.
Hälsovård, Barn och ungdomar, Forskning , Fritid, Utbildning
6 748 tsek
2
Insamlingsstiftelsen för Drottning Silvias barn- och ungdomssjukhus har som ändamål att främja barns vård vid sjukhuset med samma namn i Göteborg. Stiftelsens medel får inte användas för sjukhusets normala drift, utan enbart för trivselskapande åtgärder som underlättar barnens sjukhusvistelse och påskyndar deras rehabilitering.
Förbundet Blödarsjuka i Sverige (kort: FBIS) arbetar för att förbättra situationen för blödarsjuka och dess anhöriga i samhället. Organisationen verkar för opinionsbildning och informationsspridning samt finansierar forskning genom Aroseniusfonden.
Jämtlands läns cancer och omvårdnadsfond arbetar för att stödja cancerforskning och vård av cancerdrabbade i Jämtlands län. Fonden ska även främja utbildning och spridning av kunskap om forskningsresultaten.
Mind (Föreningen Psykisk Hälsa) arbetar för att hjälpa personer som mår psykiskt dåligt, stödja föräldrar och barn i riskmiljöer samt utbilda och påverka personal och beslutsfattare inom vård, skola och omsorg gällande psykisk hälsa.
Schizofreniförbundet arbetar för ökad kunskap om schizofreni och liknande psykossjukdomar samt de funktionsnedsättningar som sjukdomen för med sig. Förbundet består av cirka 50 föreningar med 3 500 medlemmar över hela Sverige.
Stiftelsen Parkinsonförbundets Forskningsfond (kort: Parkinsonfonden) arbetar för att stödja svensk klinisk parkinsonforskning i syfte att lindra lidandet hos drabbade och deras familjer.